I know IT, I do IT!

DESCRIERE PROIECT

Proiectul ”I know IT, I do IT!” este un proiect pilot care se adresează copiilor cu vârsta între 8-14 ani, elevi ai Școlii Gimnaziale din Comuna Siriu, Județ Buzău, care provin din medii defavorizate. Prin intermediul proiectului a fost înființat în incinta școlii un Centru ”I know IT, I do IT!” în cadrul căruia se vor desfășura seminarii de informare despre riscurile expunerii în mediul virtual, seminarii de instruire în domeniul IT într-o manieră constructivă, sigură și, în același timp, recreativă, prin organizarea de ateliere de creație. Proiectul se va desfășura pe o perioadă de șase luni.

PERIOADA DE IMPLEMENTARE

Octombrie 2014 - Aprilie 2015

OBIECTIVUL GENERAL

Principalul obiectiv al acestui proiect este facilitarea accesului la o educație IT pentru copiii ce aparțin grupurilor vulnerabile din Comuna Siriu. Un al doilea obiectiv, dar la fel de important, este dezvoltarea spiritului creativ prin utilizarea programului utilizarea programului MS Office pentru redactarea de articole, poezii, texte, etc.

Mai mult decât atât, pe termen lung, Asociația dorește achiziționarea de programe de învățare a unei limbi de circulație internațională și cărți virtuale specifice vârstei, care să vină în sprijinul dezvoltării educaționale a copiilor

Echipamentele folosite în cadrul acestui proiect sunt donate de Asociația ”Ateliere fără Frontiere” cu sprijinul Fundației Vodafone România, prin apelul de proiecte ”Toți copiii au  dreptul la educație IT”, ca urmare a aprobării proiectului ”I know IT, I do IT”.

Ne puteți urmări activitatea vizitând site-ul nostru (www.asociatia-asura.ro), dar și pe rețele de socializare Facebook, Twitter și Google+.

Ateliere fără Frontiere I know IT, I do IT!

I know IT, I do IT!

Informații proiect

• Inițiator

Asociația ASURA

• Perioada

Octombrie 2014 - Aprilie 2015

• Valoarea

• Parteneri

Școala Gimnazială din Comuna Siriu, Județ Buzău

• Echipa

Manager de proiect - Ciprian MANEA

Coordonator proiect - Narcis-Cosmin LUCA

Nici un eveniment legat de acest proiect.
Nici un fișier atașat proiectului.

Arhivă Proiecte

Calendar evenimente