03Nov. 2014

Asociația ASURA a demarat Proiectului "I know IT, I do IT!"

Proiectul "I know IT, I do IT!", depus de Asociația ASURA  în cadrul apelului de proiecte ”Toți copiii au dreptul al educație IT”, lansat de Asociația Ateliere fără Frontiere în colaborare cu Fundația Vodafone România, a fost aprobat. Astfel, pentru implementarea acestui proiect Asociația ASURA a primit, cu titlu de donație, 3 echipamente IT în vederea desfășurării activităților proiectului. Principalul obiectiv al acestui proiect este facilitarea accesului la o educație IT pentru copiii ce aparțin grupurilor vulnerabile din Comuna Siriu prin organizarea de seminarii de informare și instruire în domeniul IT. Seminariile sunt adresat copiilor cu vârsta cuprinsă între 8-14 ani, din clasele I-VIII, care frecventează cursurile la Școala Gimnazială din Comuna Siriu.

Mai multe detalii despre proiect gasiți aici