Siriu - Oameni, Locuri, Fapte

Centenar - 2018

A scrie istoricul unei zone reprezintă o provocare pentru orice cunoscător și iubitor de istorie. O editare în imagini a acestei aşezări, presupune nu doar o bună cunoaştere a ei, ba şi o conştientizare a faptului că „renumele” acestei localităţi a depăşit demult graniţele naţionale. Toponimul (Siriu) a intrat definitiv în conştiinţa internaţională prin Benone Sinulescu, Barajul Siriu şi Cimitirul Eroilor.

Ne dorim ca acest demers să reflecte importanța istoriei locale în context național și european, pentru a o lăsa ca mândrie celor ce vor veni în centenarele viitoare.

Arhiva (fotografică), realizată vorbește despre moșii noștri, bucuriile și necazurile lor (nuntă, botez, înmormântare), despre momente importante din viața națiunii, despre oameni simpli care s-au sacrificat pentru țară, și-au educat ”odoarele” cu respect față de valorile autentice românești.

Fotografiile sunt grupate în albume; Titlul albumului indică domeniul de proveniență ( Eroi/Martiri; Cultură/Educație; Cultură/Spiritualitate; Diverse), iar materialul fotografic, numele persoanei care ni l-a pus la dispoziție și o scurtă descriere. Albumul se dorește un studiu şi reprezintă o radiografie completă a zonei noastre începând cu sfârșitul secolului al XIX lea, perioadele interbelică, postbelică a regimului comunist şi postdecembristă.

Viitoarea lucrare monografică reprezintă rezultatul eforturilor tuturor persoanelor care timp de decenii au păstrat aceste categorii de documente. Scopul nostru a fost de a aduna, ordona, conexa şi interpreta pe cât posibil corect, toate materialele ce fac obiectul problemelor de care ne ocupăm.

Trebuie să aducem cu acest prilej mulțumiri:
  • domnișoara prof. BRICIU MINODORA,
  • doamna învățătoare SIMON VALERIA,
  • doamna învățătoare MĂNĂILESCU VIORICA,
  • doamna educatoare BUNGEAC EUGENIA,
  • doamna învățătoare CRISTIAN,
  • doamna profesor SANDU ANA – MARIA,
  • doamna DRĂGOI FLORICA,
  • doamna CAPĂTĂ MARIA,
  • doamna DRĂGOI LAURA,
  • doamna FERCU IOANA – CLAUDIA,
  • doamna FERCU MARIA,
  • doamna BÎRLIBA,
  • domnul învățător PIRUȘCĂ GHEORGHE,
  • domnul învățător SIMON ION,
  • domnul director DOBRE VALENTIN,
  • domnului profesor CRISTIAN,

COORDONATORI:

Asociația ASURA, FERCU ALEXANDRU, SANDU ANA- MARIA, PIRUȘCĂ GHEORGHE

Dacă aveți fotografii vechi (persoane, locuri, evenimente etc.), însoțite de un minim de informație (nu este obligatoriu), reală (nume, datare, proveniență, eveniment etc.) și doriți ca ele să apară într-un album cu un caracter monografic, NU EZITAȚI SĂ NE CONTACTAȚI!

Informații proiect

• Inițiator

Asociația ASURA prin FERCU ALEXANDRU

• Perioada

01 Ianuarie 2018- 31 Decembrie 2021

• Valoarea

• Parteneri

Asociația ASURA, FERCU ALEXANDRU, SANDU ANA- MARIA, PIRUȘCĂ GHEORGHE

• Contact

• Echipa

FERCU ALEXANDRU, SANDU ANA- MARIA, PIRUȘCĂ GHEORGHE, VIOLETA LĂCRĂMIOARA BIVOLARU

Nici o știre legată de acest proiect.
Nici un eveniment legat de acest proiect.
Nici un fișier atașat proiectului.

Arhivă Proiecte

Calendar evenimente