02Mai. 2014

Proiectul "Navigăm spre o nouă șansă" depus de Asociația ASURA în cadrul programului Assoclic a trecut de prima etapă de evaluare!

Asociația ASURA a depus spre aprobare Proiectul ”Navigăm spre o nouă șansă” în cadrul programului Assoclic, un program de donații IT al Ateliere Fără Frontiere. Proiectul se află printre cele 181 de candidaturi care merg mai departe spre a fi evaluate de către un juriu format din parteneri și susținători ai programului Assoclic.

Proiectul  urmărește îmbunătățirea condițiilor de viață ale cetățenilor din Comuna Siriu, județ Buzău prin desfășurarea unor cursuri gratuite  în domeniul TIC.

Cursurile vor fi adresate persoanelor care aparțin unor grupuri vulnerabile (analfabeți digitali, șomeri, angajați care riscă să-și piardă locul de muncă  pentru că nu știu să utilizeze calculatorul).

Rezultatul evaluării finale va fi comunicat în data de 16 mai 2014.