04Oct. 2014

Invitație la CONFERINȚA NAŢIONALĂ "Ferma de familie - nucleu al agriculturii durabile"

Asociația ASURA, în calitate de membru al Rețelei Naționale de Dezvoltare Rurală (RNDR), vă invită să participați la Conferința Națională  - „FERMA DE FAMILIE- NUCLEU AL AGRICULTURII DURABILE”. Participarea la acest eveniment poate fi confirmată accesând site-ul RNDR și completând formularul de înscriere, click aici .

Unitatea de Sprijin a Rețelei (USR) își dorește ca această Conferință să fie un prilej de informare asupra oportunităților și provocărilor în dezvoltarea rurală pentru următoarea perioadă de programare 2014 - 2020, comunicate prin prelegeri și workshopuri care vor aborda teme variate referitoare la fermele de familie, produsul montan de calitate, parteneriate public-private, alimentatia sanatoasa.

Prelegerile, workshopurile și cursurile vor fi susținute de speakeri de înaltă ținută, români și străini, experți în domeniu și cu deosebite calități de comunicare, printre care dl. Dacian Ciolos – Comisar pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală, dl. Victor Ponta – Prim Ministru al României, dl. Daniel Constantin – Viceprim Ministru, Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, dl.Vasile Bumacov, Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare Moldova, dl. Vladimir Olegovich Rakhmanin, Reprezentant Regional FAO pentru Europa şi Asia Centrală, dl. Harry Sinclair Vice-Presedinte COPA - COGECA, dl. Laurentiu REBEGA, Eurodeputat, Parlamentul European, dl. Ioan Agapi, Director Executiv, Federația Agricultorilor de Munte Dorna, dl. Aurelian Cozma, Director Executiv, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Valea Someşului, dl. Mihai Herciu, Director General, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, dl. George Turtoi, Secretar de Stat, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, dl. Călin Georgescu, Preşedinte, Clubul de la Roma pe Europa/ Centrul European de Cercetare, dl. Sorin Mierlea, Preşedinte, Asociaţia Naţională pentru Protecţia Consumatorilor şi Promovarea Programelor şi Strategiilor din România, dna.Dr. Nadia TODERICIU, Medic Primar Medicină de familie, Competenta Apifito-Aroma Terapie. Pentru mai multe detalii, click aici.

Invitație la CONFERINŢA NAŢIONALĂ